Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) zostały stworzone w celu zapobiegania i łagodzenia skutków bezrobocia oraz w celu  zapewnienia bezpieczeństwa pracowników.

Fundusz Pracy (FP)

Jest to państwowy fundusz pracy. Przychodem tej instytucji są opłacane składki. Środki z tego funduszu przeznaczane m.in. na zasiłki dla bezrobotnych, stypendia oraz wszelkiego rodzaju dofinansowania.

Zgodnie z  przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy dotyczy m.in. osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, pracodawców oraz zleceniodawców.

Brak obowiązku uiszczania składek na Fundusz Pracy mają:

  • pracownicy otrzymujący wynagrodzenie niższe od minimalnego;
  • przedsiębiorcy zatrudniający pracowników wyłącznie na podstawie umowy zlecenie;
  • nowy przedsiębiorca korzysta z preferencyjnych składek ZUS;
  • przedsiębiorca bądź pracownik osiągnie wyznaczony pułap wieku: dla kobiet jest to wiek - 55 lat, a dla mężczyzn - 60 lat.

Obecnie wysokość składki na Fundusz Pracy wynosi 2,45% wymiaru składki, czyli dla przedsiębiorców w 2016 roku wynosi minimum 59,61 zł.

Składka na Fundusz Pracy naliczana jest od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek i opłacana za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.

Składki na Fundusz Pracy nalicza się co miesiąc.

Tak jak w przypadku składek społecznych termin zapłaty składek na FP wynosi:

  • dla osób fizycznych nie zatrudniających pracowników - do 10. dnia następnego miesiąca
  • przy zatrudnianiu pracowników - do 15. dnia następnego miesiąca

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) jest funduszem celowym, stworzonym w celu ochrony pracowników przed nie otrzymywaniem wynagrodzenia w sytuacji, gdyby pracodawca stał się niewypłacalny.

Jeśli zajdzie sytuacja, w której pracodawca straci płynność finansowa, nie będzie mógł wypłacić wynagrodzenia, to zostaną one wypłacone z FGŚP.

Oznacza to, że jeśli pracodawca straci płynność finansową i nie będzie w stanie wypłacić pensji pracownikom, to ich roszczenia zostaną zaspokojone środkami z tego funduszu.

Przedsiębiorca ma obowiązek opłacić składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych pracowników.

W 2016 roku składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynosi 0,1% podstawy wymiaru składki.






Źródła:

www.wfirma.pl

www.sgk.gofin.pl

www.infor.pl